23 lipca br. sejmowa podkomisja przyjęła projekt zmian w ustawie Prawo zamówień publicznych. Dokument zawiera modyfikacje, które są kluczowe dla segmentu zamówień publicznych. Jedną z nich jest zapis, który pozwoli zamawiającemu (w uzasadnionych okolicznościach) na wymaganie zatrudniania na umowę o pracę osób wykonujących niektóre czynności w ramach zamówienia.
Ponadto w projekcie doprecyzowano kiedy można rozpocząć postępowanie wyjaśniające w sprawie „rażąco niskiej ceny”. Będzie to mogło nastąpić wtedy, jeżeli cena będzie o 30 proc. niższa od wartości zamówienia bądź niższa od średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.
Dodatkowo znacznie ograniczone zostaną możliwości przeprowadzania w przetargów, w których jedynym kryterium będzie cena. Taka sytuacja będzie dopuszczalna tylko wtedy, gdy przedmiot zamówienia będzie powszechnie dostępny oraz będzie posiadał ustalone standardy jakościowe.
Zgodnie ze zmianami zawartymi w projekcie, zamawiający będzie miał również prawo do zatrzymania wadium (wraz z odsetkami) jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, z przyczyn leżących po jego stronie, nie złoży wymaganych dokumentów lub oświadczeń, pełnomocnictw, listy podmiotów należących do tej samej grupy kapitałowej lub informacji o tym, że nie należy do grupy kapitałowej, lub nie wyraził zgody na poprawienie omyłki, co powodowało brak możliwości wybrania oferty złożonej przez wykonawcę.
Pierwsze czytanie projektów zmian odbyło się w Komisji Gospodarki, następnie powołana została podkomisja nadzwyczajna, do której projekty zostały skierowane w celu rozpatrzenia. Komisja przyjęła sprawozdanie 23 lipca 2014 r. Na posiedzeniu Sejmu, w związku z poprawkami zgłoszonymi podczas drugiego czytania, projekt został ponownie skierowany do Komisji Gospodarki.
Projekt zmian dostępny pod adresem: www.sejm.gov.pl