Celem konkursu ECO MIASTO jest wyróżnienie miast najbardziej zaangażowanych w zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Miasta mogły zgłosić swoje kandydatury w pięciu kategoriach: gospodarka wodna, zieleń miejska, mobilność zrównoważona, efektywność energetyczna budynków, gospodarka o obiegu zamkniętym.
Do konkursu zgłosiło się 46 miast, jednak formularzy wpłynęło 70 – miasta mogły zgłaszać się w kilku kategoriach. Przyznano 10 tytułów laureata oraz 13 wyróżnień. W każdej kategorii wyłoniono dwóch laureatów – miasto powyżej oraz poniżej 100 tys. mieszkańców.
Białystok zdobył tytuł laureata w kategorii gospodarka o obiegu zamkniętym. Miasto zostało docenione za działania ograniczające produkcję odpadów oraz kampanie przeciwko marnotrawieniu żywności. Kraków nagrodzono w kategorii efektywność energetyczna budynków, za wprowadzenie systemu, który kontroluje zużycie mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz za likwidację niewydajnych energetycznie źródeł ciepła.
W kategorii gospodarka wodna nagrodę otrzymał Lublin, za zachęcanie mieszkańców do oszczędnego zużywania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz za przyłączanie budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Lublin został także wybrany w kategorii mobilność zrównoważona, za udział taboru niskoemisyjnego na poziomie 30 proc. w transporcie publicznym oraz za budowę ścieżek rowerowych i pieszych. W kategorii zieleń miejska zwyciężyło Zabrze, m.in. dzięki kompleksowej rekultywacji zdegradowanych terenów poprzemysłowych, która polegała na oczyszczeniu terenu z odpadów, bioremediacji gruntu oraz zasadzeniu drzew i krzewów.
Zaproszony na konferencję gość, ambasador Francji w Polsce, Pierre Lévy zauważył, że polskie miasta z roku na rok są coraz bardziej nowoczesne, ekologiczne, a także stają się przyjemniejszymi miejscami do zamieszkania.