Rzeszów wyprzedził m.in. Wrocław, Kraków i Gdańsk w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego, w kategorii miast na prawach powiatu. Pod uwagę brano m.in. środki przeznaczane na inwestycje, liczbę osób pracujących i firm działających w mieście. Powyższe kategorie analizowano w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Ranking przygotowała sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, we współpracy z Wydziałem Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Ponadto Rzeszów zwyciężył w dwóch kategoriach w zestawieniu fDi Magazine dotyczącym polskich miast przyszłości 2019/2020. Stolica województwa podkarpackiego zdobyła najwyższe noty w kategoriach: Kreowanie Przyjaznych Warunków dla Rozwoju Biznesu oraz Kapitał Ludzki i Lifestyle.
Wysokie pozycje w rankingach rozwoju miast przekładają się na atrakcyjność rzeszowskiego rynku nieruchomości. Nowe miejsca pracy i projekty infrastrukturalne będą przyciągać do Rzeszowa kolejnych mieszkańców. Podkarpackie miasto jest bowiem tańszą alternatywą dla dużych ośrodków miejskich, takich jak Kraków czy Wrocław. Średnie ceny ofertowe mieszkań w 2018 r., na rzeszowskim rynku kształtowały się na poziomie 5225 zł/mkw. – wynika z raportu ronin24.pl, opracowanego na podstawie ofert portalu KRN.pl. W ciągu ubiegłego roku zarysowała się tendencja wzrostowa, która pozwala przypuszczać, że w dłuższej perspektywie rzeszowskie nieruchomości będą zyskiwać na wartości.
Wykres zmiany średniej ceny ofertowej mieszkania w Rzeszowie, w okresie I kw. 2017-IV kw. 2018 r., źródło: ronin24.pl
Po I kw. 2018 r. koszt metra kwadratowego mieszkania o powierzchni 40-60 mkw. zbliżał się do poziomu 5100 zł. Na koniec tego samego roku należało zapłacić już 5264 zł. Ceny poniżej średniej dla miasta osiągały mieszkania m.in. w Zalesiu (4791 zł/mkw.), Drabiniance (5122 zł/mkw.) i Baranówce (5153 zł/mkw.). Nieruchomości poniżej 5500 zł/mkw., w ubiegłym roku można było znaleźć w Pobitnie (5263 zł/mkw.), Nowym Mieście (5488 zł/mkw.) i na os. Kotuli (5462 zł/mkw.). Najdroższym rejonem miasta okazało się Śródmieście ze średnią ceną 6159 zł/mkw. Do najpopularniejszych, a zarazem najdroższych części Rzeszowa należą także osiedla: Generała Grota-Roweckiego (5911 zł/mkw.) i Mieszka I (5812 zł/mkw.).
Średnie ceny ofertowe mieszkań w 2018 r., w wybranych rejonach Rzeszowa, oprac. na podstawie raportu ronin24.pl
Dla porównania, według raportu ronin24.pl, średnia cena mieszkania o takiej samej powierzchni wyniosłaby w Krakowie ponad 7 tys. zł/mkw., we Wrocławiu blisko 6700 zł/mkw., a w Gdańsku ok. 7,5 tys. zł/mkw.
Jak Rzeszów wypada na tle pozostałych miast? Porównaj ceny na ronin.24.pl