Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


region

« »
  Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4

POLECANE OFERTY
POLECANE INWESTYCJE
   

Deweloper chwyta za siekierę. Czy w Chorzowie pozbędą się drzew?

Do protestu przyłączył się Zarząd Województwa Śląskiego. Prezydent miasta ma inne zdanie.

Urząd Miasta Chorzowa zgodził się na wycinkę 1327 drzew i 26 mkw. krzewów na terenie przy granicy z Parkiem Śląskim. Po wycięciu roślinności, deweloper – spółka Green Silesia Park – będzie mógł rozpocząć przygotowania do inwestycji w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z największych obszarów zieleni parkowej w Europie. Na tak dużą ingerencję w naturalny krajobraz nie zgadza się Zarząd Województwa Śląskiego, ale jak sam informuje, nie był, i zgodnie z obowiązującymi przepisami nie może być stroną w postępowaniu administracyjnym. Pozytywną decyzję w sprawie wniosku dewelopera wydał prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.


Jako Zarząd Województwa Śląskiego wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec takiego postępowania i wydawania decyzji administracyjnych, pozwalających na wycięcie bogatego i różnorodnego zasobu, jakim jest zalesiony teren przyległy do Parku Śląskiego. Takie działania stoją w sprzeczności z zasadą poszanowania dobra wspólnego, jakim bez wątpienia jest Park Śląski – czytamy w komunikacie Zarządu Województwa Śląskiego.


Deweloper broni swoich interesów. Od 2017 r. jest właścicielem działki, o którą toczy się spór. Nabył ją od Skarbu Państwa za 7,55 mln zł w celu realizacji swojego projektu. Na stronie internetowej zapewnia: Zmieńmy to miejsce w inwestycję, która zadziała jak magnes. Chcemy, aby Chorzów znów był modny i przyciągał do naszego miasta ludzi młodych, wykształconych, energicznych i aktywnych.


Obecne zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pozwalają na wzniesienie w tym miejscu zabudowy o funkcji handlowo-usługowej i wystawienniczej. We wniosku dostarczonym przez inwestora znalazła się informacja o planowanej budowie pawilonu handlowego.


Wiceprezydent miasta Marcin Michalik, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 11 lipca przy Parku Śląskim, odparł atak Zarządu Województwa Śląskiego, zapewniając, że sprzedaż działki 2 lata temu była sugestią Wojewody Śląskiego, zaś sam przetarg zorganizowano z ramienia Skarbu Państwa, a nie władz miasta. Analiza wniosku o pozwolenie na wycinkę trwała 3 miesiące. Zgodę wydano wraz z nakazem wykonania nasadzeń zastępczych (spółka musi posadzić m.in. brzozy, klony i lipy).

Ta decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Zobaczymy, czy będą odwołania. To decyzja administracyjna, mamy obowiązek wydania jej, jeśli wniosek spełnia wszystkie obowiązki ustawowe – powiedział wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Jednocześnie władze Chorzowa sugerują dwa rozwiązania. Pierwszym z nich byłoby wykupienie terenu od obecnego właściciela – ale nie przez miasto, które nie ma na to środków, lecz przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wykupiona działka mogłaby zostać włączona w granice parku. Inną propozycją jest przyjęcie uchwały o utworzeniu Parku Kulturowego, która stanowiłaby dodatkową ochronę Parku Śląskiego.

Mieszkańcy zapowiedzieli protest przeciwko wycince.


Źródło: KRN.pl,  
11.07.2019

Archiwum: 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020
kraj, dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Tylko 3 miesiące i aż 4 miliardy złotych na mieszkania za gotówkę
Wiadomość
Tylko 3 miesiące i aż 4 miliardy złotych na mieszkania za gotówkę