Najwięcej transakcji dokonali Ukraińcy
W ubiegłym roku z wiadomych powodów to właśnie Ukraina wykazała się największym zainteresowaniem kupnem lokalu w Polsce. Według MSWiA w 20222 roku zakupili oni ponad 335 tys. mkw. mieszkań – rok wcześniej było to niecałe 250 tys. Jest to zatem wzrost na poziomie 36 proc.
Z uzyskanych informacji wiadomo, że nieruchomości te to nie tylko mieszkania, ale także garaże oraz lokale użytkowe, co łącznie stanowiło 7,2 tysiące nieruchomości, z czego 6,2 tys. to lokale mieszkalne. Przeciętna powierzchnia lokum nabytego przez naszych wschodnich sąsiadów wynosi około 50 metrów. Jest to jednak wielkość niższa, w porównaniu do pozostałych zakupowych decyzji obcokrajowców – średnio 57 mkw.
Równie chętnie kupowali Niemcy oraz… Białorusini
Niemcy także chętnie dokonywali transakcji na polskim rynku nieruchomości. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i firm, gdzie łączna ilość nabytych przez nich lokali wynosi ponad 80 tys. mkw. Nie zmienia to jednak faktu, że wynik ten jest ponad 4 razy mniejszy od tego, jaki w ubiegłym roku wygenerowali Ukraińcy. Szacuje się, że zarówno osoby fizyczne jak i prawne pochodzące z Niemiec kupiły około 1,4 tys. mieszkań.
Mimo to trzeba przyznać, że Białorusini pod tym względem niewiele odstają od Niemców. W 2022 roku zakupili oni niespełna 71 tys. mkw. powierzchni mieszkalnej w naszym kraju, na którą składa się co najmniej 1,3 tys. lokali. To prawie dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Warszawa obiektem największego zainteresowania
Cudzoziemcy kupujący nieruchomości w Polsce najczęściej stawiają na stolicę. To właśnie Warszawa dzierży palmę pierwszeństwa – ponad 2,5 tys. mieszkań zakupionych przez osoby fizyczne pochodzące spoza Polski. Również zagraniczne firmy dołożyły do tego swoje trzy grosze, nabywając ponad 1,1 tys. stołecznych lokali. Łączny wynik obcokrajowców, którzy w minionym roku zdecydowali się wejść w posiadanie warszawskiej nieruchomości, przekracza 3,7 tys. mieszkań. Oznacza to ponad dwukrotnie większą sprzedaż niż w 2021 roku.
Na drugim miejscu uplasował się Kraków. To tam w samym tylko 2022 roku cudzoziemcy zakupili 1,4 tys. mieszkań. Nieco mniej, ale również powyżej tysiąca lokali sprzedało się we Wrocławiu. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują Łódź, Poznań, Gdańsk i Szczecin – od 149 do 571 nieruchomości.
Natomiast jeśli chodzi o miejscowości typowo turystyczne, w kręgu zainteresowania znalazło się Świnoujście, Zakopane, a także Gdynia. Łącznie w tych trzech miastach cudzoziemcy kupili mniej niż 100 nieruchomości.
Największym zaskoczeniem jest jednak to, że w Zakopanem zagraniczni inwestorzy kupili tylko 2 mieszkania.