W październiku bieżącego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38,44 tys. potencjalnych kredytobiorców. W porównaniu do wartości 39,12 tys. odnotowanych w ciągu analogicznego okresu rozliczeniowego sprzed roku jest to spadek o -1,7 proc. Liczba wnioskujących natomiast, w porównaniu do września tego roku, wzrosła o 2 proc., zaś w stosunku do minimum z kwietnia 2020 r. odnotowano wzrost aż o 38,2 proc. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w październiku 2020 r. wyniosła 297,77 tys. zł, co oznacza, że była o 5,3 proc. wyższa niż w październiku 2019 r.
– Na wartość październikowego Indeksu pozytywnie wpłynął wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, natomiast negatywnie –spadek liczby wnioskodawców. Październikowy Indeks, choć jest mu daleko do odczytu lutowego br. (+27,6 proc.), który zakończył poprzedni wzrostowy trend popytu na kredyty mieszkaniowe, jest już kolejnym po wrześniowym, dodatnim odczytem obejmującym okres pandemii. Potwierdza się więc odbudowa popytu (ujęcie wartościowe) na rynku kredytów mieszkaniowych, zapoczątkowana w czerwcu, lipcu i sierpniu oraz odzwierciedlona dodatnim wrześniowym odczytem – powiedział Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.
Jak podkreśla ekspert, popyt na kredyty w tym roku przypominał swoisty rollercoaster, począwszy od hossy na początku roku, przez głęboki spadek w kwietniu w czasie pierwszego lockdownu, po poprawę sytuacji i stabilizację w kolejnych miesiącach. Jak rynek kredytów mieszkaniowych zareaguje na obecne wydarzenia związane z pandemią koronawirusa, gdy już coraz pewniej mówi się o kolejnym hard lockdownie?
– Trzeba również pamiętać, że Indeks wskazuje jedynie na odbudowę strony popytowej i to tylko w wymiarze wartościowym rynku kredytów mieszkaniowych. Warto zwrócić uwagę na wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu, co częściowo może być związane z poluzowaniem przez część banków wymagań co do udziału własnego – a tym samym wzrostu akceptowalnego poziomu wskaźnika LtV. Wartość akcji kredytowej determinowana jest polityką kredytową banków. Dlatego też w miarę optymistyczne odczyty poziomu popytu na kredyty mieszkaniowe nie oznaczają jednak, że nastąpi również automatycznie wzrost akcji kredytowej. Szczególnie w obecnych warunkach, banki prawdopodobnie w odpowiedzi na wzrost niepewności, bardzo ostrożnie podejdą do udzielania kredytów mieszkaniowych – zauważył Waldemar Rogowski.
Wartość BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) publikowany jest co miesiąc i obrazuje roczną dynamikę wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Wskaźnik ten obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy z wyłączeniem zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł i zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni.